Slovenské hliadky v úvodný deň svetového šampionátu tesne za medailovými pozíciami

MAJSTROVSTVÁ SVETA JUNIOROV A DO 23 ROKOV - LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - 2.-7. JÚL 2024

Slovenským reprezentantom vo vodnom slalom sa nepodarilo získať medailu v súťažiach hliadok na MS juniorov a do 23 rokov v Liptovskom Mikuláši. Tesne za pódiom skončili kajakári v kategórii mužov i žien do 23 rokov i kanoistky v kategórii do 23 rokov.

Slovenská posádka 3xK1 do 23 rokov v zložení Matúš Štaffen, Richard Rumanský a Filip Stanko zaostala na štvrtej priečke za bronzom o 2,05 sekundy, keď si na trati v areáli Ondreja Cibáka pripísala dve trestné sekundy. Titul získali Francúzi s polsekundovým náskokom pred Veľkou Britániou, tretie skončilo Taliansko.

Kajakárky do 23 rokov v zostave Ivana Chlebová, Kristína Ďurecová, Stanislava Ďuratná prehrali súboj o tretiu priečku s Českom o necelé dve sekundy. Na konte mali dve trestné sekundy za jeden dotyk, na víťazné Nemecko nabrali stratu 4,74 sekundy. Druhé miesto patrilo Francúzsku.

Slovenskí juniori Daniel Hodas-Pauer, Filip Duda a Samuel Hodoň obsadili v 3xK1 konečnú desiatu pozíciu, keď doplatili na penalizáciu až 10 trestných sekúnd. Za víťazným Francúzskom zaostali o 14,42 sekundy, striebro si vybojovali Taliani a bronz Nemci.

Trio kajakárok Karolína Abrahamová, Sandra Krutá a Petra Šošková skončilo medzi juniorkami rovnako na 10. priečke, po nezvládnutej bránke 6 nazbierali slovenské reprezentantky spolu 60 trestných sekúnd. Titul v tejto kategórii získali Češky, pódium doplnili Nemecko a Francúzsko.

V súťaži 3xC1 do 23 rokov skončilo trio Ivana Chlebová, Emanuela Luknárová, Stanislava Ďuratná na 4. mieste s odstupom 9,92 s od víťazných Talianok. Od bronzu ich delilo 1,07 s. Kanoisti obsadili v oboch disciplínach 5. miesto, juniori v zložení Dominik Egyházy, Branislav Čársky, Patrik Riegel zaostali za víťaznými Francúzmi 10,45 s, jazdci do 23 rokov Samuel Krajčí, Ľudovít Macúš a Dávid Štaffen mali manko 6,23 na zlatých Čechov.

V stredu a vo štvrtok je na programe kvalifikácia v individuálnych disciplínach. Semifinálové a finálové boje sú na programe v piatok a sobotu. Program vyvrcholí v nedeľu novou olympijskou disciplínou kajak kros. Slováci v nej zatiaľ nezaznamenali cenný kov na elitnej ani juniorskej úrovni.