HALČIN FANTASTICKY ÔSMY
  1. KOLO SVETOVÉHO POHÁRA – KRAKOV, POĽSKO – 13. – 16. JÚN 2024

Kajakár Martin Halčin skončil ôsmy v kategórii K1 muži na 3. Svetovom pohári v poľskom Krakove. Je to vôbec prvé tohtoročné kajakárske finále so slovenským zastúpením.

V kajaku postúpili všetky slovenské lode do semifinále. Výbornú kvalifikačnú jazdu zašla Eliška Mintálová, ktorou porazila celé štartové pole. Soňa Stanovská postupovala druhou kvalifikačnou jazdou keď v prvej jednu z brán minula. Zo semifinále do desaťčlenného sa však nepodarilo postúpiť ani jednej našej kajakárke. Soňa Stanovská skončila 12. a na postup do finále jej chýbalo 1,42 s. Eliška Mintálová po troch dotykoch za 6 trestných sekúnd berie konečné 19. miesto. Zvíťazila Austrálčanka Jessica Foxová, druhá skončila Španielka Maialen Chorraut a tretia Američanka Ria Sribarová.

Kajakár Adam Gonšenica si jazdil v semifinále v tejto sezóne po prvý krát, keď postúpil ako posledná desiata loď z druhej kvalifikačnej jazdy. Kvalifikáciu skvele zajazdil Jakub Grigar, keď skončil šiesty. Z piatich slovenských reprezentantov sa vo finále kajaku napokon predstavil Martin Halčin. V semifinále dosiahol piaty najrýchlejší čas 87,90 s. Za finálovými bránami skončili Jakub Grigar a Adam Gonšenica, ktorí obsadili 24., respektíve 28. priečku.

Vo finále išiel Martin Halčin od štartu čistú a plynulú jazdu. Chyboval v prejazde presadených priamych brán 17 do 18, kde stratil drahocenný čas. Na víťazného Brita Josepha Clarka stratil 4,43 s, druhý skončil Čech Vít Přindiš a tretí jeho krajan Jakub Krejčí.