Grigar a Hochschornerovci víťazmi svojich kvalifikácií

MAJSTROVSTVÁ SVETA VO VODNOM SLALOME A ZJAZDE * LA SEU D'URGELL (ESP) * 25. - 29. SEPTEMBER 2019

Jakub Grigar sa stal víťazom kvalifikácie kajakárov na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v španielskom Seu d'Urgell. Piaty muž olympijských hier Rio de Janeiro 2016 prešiel trať bez jediného dotyku a časom 86,93 sekundy. "Necítil som sa fyzicky najlepšie, ale loď som naviedol na správne miesta a kĺzalo mi to dobre aj bez toho, aby som použil veľa sily. Celkovo môžem byť spokojný. Mám rád tento kanál, je podobný tomu v Liptovskom Mikuláši. Tiež je tu veľmi pekné prostredie," poznamenal po svojej jazde Jakub Grigar, ktorý ak výrazne nepokazí nedeľňajšie semifinále, v internej nominácii získa právo štartu na OH 2020.

Andrejovi Málekovi a Martinovi Halčinovi sa v piatok nedarilo podľa predstáv. Málek bol v prvej jazde na 42. mieste a Halčin na 54. priečke, v opravách ich klasifikovali na 20. resp. 11. pozícii. Veľkú smolu mal Halčin v druhej kvalifikácii, pretože len o jeden stupienok a 19 stotín sekundy mu ušiel prienik do 40-členného semifinále. Medzi kajakármi ešte nie je známe pridelenie osemnástich olympijských miesteniek pre jednotlivé krajiny, keďže do nedeľňajších bojov o medaily sa dostali reprezentanti z dvadsiatich krajín.

Semifinále najnovšej kategórie kanoistiek bude bez slovenského zastúpenia. Najbližšie k prieniku ďalej mala najmladšia zo slovenského tria Emanuela Luknárová. Tú v prvej jazde klasifikovali na 23. mieste, postúpilo dvadsať najlepších. V oprave si vypádlovala 17. priečku, no do semifinále si vybojovalo postup iba 10 pretekárok. V prvej kvalifikácii ju od postupu delilo 1,37 sekundy, v druhej 2,82 sekundy.

Ani jedna kvalifikačná jazda nevyšla Soni Stanovskej, ani Monike Škáchovej. Stanovská bola v prvej na 52., v druhej na 24. priečke, Škáchová obsadila v prvej 61. a v opravnej 23. pozíciu. V tejto kategórii Slovensko nezískalo olympijskú miestenku do Tokia 2020, posledná šanca vyjazdiť ju bude v máji 2020 na majstrovstvách Európy v Londýne.

"V prvej jazde som spravila dve vážnejšie chyby a špičkou lode som mala dva ´ťuky´, štyri trestné sekundy ma odsunuli zo zóny postupu. V oprave som sa nevyvarovala podobným chybám, aj keď som sa veľmi snažila. Sú to majstrovstvá sveta a nominácia na olympiádu, ale nevyšlo mi to tak, ako som chcela," povedala sklamaná Emanuela Luknárová po neúspešnej kvalifikácii.

emanuela_luknarova_slovakopen_2019_friday_09-08_5891

"Dnešný deň bol obrazom výsledkov z celej sezóny. Tajne som dúfal, že dievčatá sa vzoprú a dostanú sa do semifinále s možnosťou zabojovať o olympijské miestenky. Bohužiaľ, nestalo sa tak. V niektorých prípadoch to neboli zlé jazdy, ale prišli trestné body a zaváhania, ktoré ich odsunuli mimo postupové miesta. Preto sme zostali v C1 bez finálového zastúpenia. Dievčatá sú stále mladé, učia sa. Musíme si zanalyzovať celú sezónu, či sa nestali chyby v príprave. V máji budúceho roka máme ešte možnosť získať olympijskú miestenku a urobíme všetko preto, aby sa to podarilo," zhodnotil športový riaditeľ sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky Lukáš Giertl vystúpenie kanoistiek SR v piatkovej kvalifikácii. Na margo kajakárov Giertl skonštatoval: "Kubo Grigar predviedol perfektnú jazdu, bol to on na tej vode. Bol uvoľnený a jeho výsledok je vynikajúci. Škoda Maťa Halčina, ktorý obsadil prvé nepostupové miesto s odstupom dvoch desatín sekundy. To bude ešte dlho mrzieť, ale taký je šport. Čo sa týka Andreja Máleka, nebolo to zlé, ale kajakári nemôžu ´ťukať´."

Poobedňajší program vyplnili kvalifikačné jazdy vo vodnom zjazde. Trojnásobní olympijskí víťazivo vodnom slalome Pavol a Peter Hochschornerovci zvíťazili výsledným časom 57,78 s a o 45 stotín sekundy zdolali francúzske duo Stéphane Santamaria, Quntin Dazeur. Ďalšie dve slovenské lode v C2 Juraj Skákala - Matúš Gewissler, resp. Ladislav a Peter Škantárovci sa nevošli do postupovej piatej pozície a mali šancu na opravu v druhej kvalifikačnej jazde. Reparát zložili iba Skákala s Gewisslerom, ktorí obsadili tretie miesto a rovnako nebudú chýbať medzi desiatimi loďami v sobotňajšom finále Neuspeli bratranci Škantárovci, ktorí z ôsmeho miesta nemali nárok na postup.

"Jazda nám celkom sadla, bol som prekvapený ako dobre sa nám išlo. Na štarte som necítil silu v rukách, bol som nejaký divný, ale napriek tomu sme dosiahli dobrý čas," uviedol Peter Hochschorner. "Problémy neboli, aj keď v prvej zákrute sme sa cítili ´rozhádzane´. Mení sa tam voda a takmer nás to tam v hliadkach vynieslo na breh. Teraz sme sa toho vyvarovali. Loď je teraz točivejšia, ale išli sme naplno a na breh nás nevynieslo," skonštatoval Pavol Hochschorner. Na margo sobotňajšieho finále Peter Hochschorner podotkol: "Nemyslím si, že sme teraz favoriti. Francúzi maj tri silné lode, jednej z nich to určite vyjde. My sa musíme koncentrovať na svoju jazdu a možno nám to potom vyjde na dobrý výsledok."

71290693_1372194429605096_6829480475791196160_o

V piatok popoludní odjazdili kvalifikáciu aj Slovenky v C2 Viktória Scholczová a Katarína Kopúnová. Obsadili štvrté miesto a v sobotňajšom finále nebudú chýbať. Do boja o medaily zasiahne všetkých sedem lodí z kvalifikácie.

WEB PODUJATIA

FACEBOOK PODUJATIA

VÝSLEDKY PIATOK - SLALOM

C1 ŽENY - 1. jazda (20 do semifinále): 1. J. Foxová (Aus.) 105,87/0, 2. Franklinová 107,77/4, 3. Woodsová (obe V. Brit.) 108,62/2, nepostúpili 23. Luknárová 115,15/4, 52. Stanovská 152,33/4, 61. Škáchová (všetky SR) 221,02/104, 2. jazda (10): 1. Ši Čen (Čína) 108,96/0, nepostúpili 17. Luknárová 119,11/4, 23. Škáchová 124,98/2, 24. Stanovská 125,51/6.

K1 MUŽI - 1. jazda (30): 1. Grigar (SR) 86,93/0, 2. Clarke (V. Brit.)  87,20/0, 3. De Gennaro (Tal.) 87,97/0, nepostúpili 42. Málek 94,85/4, 54. Halčin (obaja SR) 96,75/4, 2. jazda (10): 1. Testen (Slovin.) 91,11/2, nepostúpili 11. Halčin 92,72/0, 20. Málek 96,12/6.

VÝSLEDKY PIATOK- ŠPRINT

C2 MUŽI – 1. jazda (5 do finále): 1. Pavol a Peter Hochschornerovci (SR) 57,78, 2. Santamaria – Dazeur +0,45, 3. Lapointe – Debray (všetci Fr.) +0,95, nepostúpili Gewissler – Skákala +2,99, 9. L. a P. Škantárovci (všetci SR) +3,81, 2. jazda (5): 1. Pazat – Gourjault (Fr.) 58,58, ... 3. Gewissler – Skákala +3,12, nepostúpili 8. L. a P. Škantárovci +6,01.

C2 ŽENY – 1. jazda (7): 1. Gaubertová – Beziatová (Fr.) 65,68, 2. Nemcová – Kneblová (ČR) +1,31, 3. Ricciardiová – C. Panatová (Tal.) +2,05, 4. Kopúnová – Scholxzová (SR) +3,68.