Prvý deň kvalifikačných pretekov za nami

Máme za sebou prvý deň kvalifikačných pretekov v Areáli rýchlostnej kanoistiky a veslovania Zemník, kde pretekali muži, ženy a pretekári do 23 rokov na tratiach 1000 a 200 metrov.

V príjemnom slnečnom počasí prvé finále absolvovali ženy na 1000 metrov, kde vyhrala Mariana Petrušová z Komárna pred Jessicou Zatlkajovou z Novák.

Mariana Petrušová: „Vyštartovala som s pokorou a chcela som ísť čo najlepšie, nevedela som, ako na tom som. Som rada ako som to zvládla, podarilo sa mi ísť svoju jazdu tak ako sme ju naplánovali. Väčšinou mi prvé preteky v sezóne príliš nevychádzajú, tak sa z víťazstva veľmi teším. Mojím cieľom sú majstrovstvá sveta a Európy do 23 rokov, vyskúšať si svetové poháre a Európske hry v Minsku, kde sme si vyjazdili mesto v K2 500. Chcem naberať skúsenosti na medzinárodných pretekoch. Zimná príprava bola náročná, tak sa teším, keď ju teraz zúročím. Tréningy s našimi seniorskými reprezentantami boli ťažké, dali mi zabrať, nešetrili ma, ale o to som z toho mala väčšiu radosť.“

Hneď po nich vyštartovali C1 muži na rovnakej trati. Víťazom sa stal Matej Rusnák z Dukly, druhý skončil Dávid Fekete zo Šamorína a tretí Vincent Farkaš tiež z Dukly.

Matej Rusnák: „Spravili sme zmenu v silovej príprave. Nikdy som extra silou neoplýval, tak sme zmenili prípravu v posilňovni, inak sme šli zimnú prípravu ako obvykle. Na jeseň sme mali trojtýždňové sústredenie v Seville Španielsku, potom dva týždne na bežkách v Livignu v Taliansku, po Novom roku sme absolvovali prípravu na Štrbskom Plese a potom ešte dve sústredenia v Seville. Stanovili sme si dva vrcholy, Európske hry, tam by som sa chcel nominovať a majstrovstvá sveta.“

Veľmi zaujímavé bolo mužské finále, do ktorého sa postupovalo z dvoch rozjázd a semifinále. O takmer 2 sekundy vyhral v silnej konkurencii Adam Botek z ŠKP pred Petrom Gellem z Dukly a Erikom Vlčekom z ŠKP.

Adam Botek: „Hneď od štartu sa mi išlo veľmi dobre i keď mi vietor fúkal do chrbta, čo mne veľmi nesedí, radšej mám slabší protivietor. Ale aj toto mi padlo celkom dobre, neunavil som sa až tak a potvrdil som, že viem vyhrať K1 1000 metrov, že som zatiaľ najlepší. Chcel by som sa zúčastniť na všetkých medzinárodných podujatiach, Európskych hrách a vyjazdiť olympijskú miestenku.“

Svoju výbornú formu Adam Botek aj Peter Gelle potvrdili aj v kategórii K2 1000 metrov, keď zdolali druhého Gábora Jakubíka s Erikom Vlčekom a tretieho Samuela Baláža s Ákosom Gacsalom, všetci z ŠKP.

Posledné na programe dňa boli 200 metrové trate, kde u žien Ivana Mládková z ŠKP porazila Jessicu Zatlkajovú z Novák.

Ivana Mládková: „ Preteky boli rýchle, trať sa mi zdala veľmi krátka i keď to bola iba 200vka, podmienky boli výborné, vôbec nefúkalo. Aj keď ja som už minulý týždeň pretekala na regate v Dánsku a tam si mi išlo lepšie. Možno to bolo celkovou atmosférou, tam boli až 4 rozjazdy a tu sme boli na štarte iba 2 ženy. Moja príprava na tento rok bola veľmi podobná minuloročnej. Absolvovala som dve sústredenia v Portugalsku na jar. Destinácie boli podobné, ale tréningy už boli inak zamerané. Boli viac silové a riešili sme techniku pádlovania, ktorú som zmenila a dúfam, že to bude počas sezóny viac a viac vidno. Verím, že sa to ukáže na pretekových štartoch a že to malo význam, keď sme sa s tým toľko natrápili. Pripravovala som sa aj na 200m aj 500m trať a ku konci sezóny sa uvidí ku ktorej sa budem viac uberať. Rada by som absolvovala 2 svetové poháre, Európske hry a svet.“

V C1 ženách sa na štart postavilo až 6 mladých pretekárok, čo je trochu prekvapujúce, keďže je to novšia kategória, no už má bohatšie zastúpenie ako kajakárska disciplína. Z víťazstva sa nakoniec tešila Gabriela Ladičová zo Šamorína, pred druhou Luciou Valovou z Moravian a treťou Hanou Mikéciovou z Dukly.

U K1 mužov na 200 metrov nakoniec zvíťazil Csaba Zalka, druhý skončil Matúš Jedinák, obaja z ŠKP a tretí Ľubomír Beňo z Dukly.

Csaba Zalka: „Prvé preteky v roku sú vždy ťažké, lebo ešte nie sme rozjazdení a ide to ťažšie ako v strede či na konci sezóny. Ale podarilo sa mi vyhrať a som veľmi rád, lebo 200 metrov je moja srdcovka a nevedel som čo očakávať po dlhej zime. Rád by som tento rok štartoval na medzinárodných pretekoch K1 200m a K1 500m a chcel by som sa dostať do olympijskej posádky K4 500 m, to je taký hlavný cieľ.“

Posledné na programe boli K2 muži 200 metrov, kde zvíťazili Miroslav Zaťko s Ľubomírom Beňom z Dukly pred Matúšom Jedinákom a Martinom Hvojníkom z ŠKP.

Zajtra sa môžeme tešiť na 500 a 5000 metrové trate s finále K1 muži o 11:58 a 15:30.

Kompetné výsledky nájdete tu: Výsledky