Vo štvrtok do semifinále päť slovenských lodí, kajakárky s olympijskou miestenkou

MAJSTROVSTVÁ SVETA VO VODNOM SLALOME A ZJAZDE * LA SEU D'URGELL (ESP) * 25. - 29. SEPTEMBER 2019

Všetci traja slovenskí reprezentanti Alexander Slafkovský, Matej Beňuš a Michal Martikán bez problémov zvládli prvú kvalifikáciu súťaže kanoistov na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v španielskom Seu d'Urgell a postúpili do sobotňajšieho semifinále. Spomedzi 81 štartujúcich v prvom kvalifikačnom kole si prienik ďalej vyjazdilo 20 pretekárov - Slafkovský obsadil 7. miesto, Beňuš 9. pozíciu a Martikán 16. priečku. Prvú jazdu vyhral Brit David Florence.

"Podstatné bolo postúpiť z prvej jazdy. V sobotu bude úplne iná trať a verím, že ´tyčky´ nebudú rovnako nízko ako dnes. Nemal som z toho ideálny pocit, ale šiel som zodpovedne," priznal najlepší zo Slovákov Alexander Slafkovský, ktorý ako jediný zo slovenského tria ešte nebol na olympiáde.

"Prvý cieľ bol postúpiť zo semifinále a najmä z prvej jazdy. Podarilo sa, aj keď s výkonom nie som spokojný. Našťastie to stačilo. Jazdilo sa mi mizerne. So súpermi sme sa v cieli zhodli, že ´tyčky´ boli veľmi nízko a počas celej trate sme museli kontrolovať loď, nech nie je zbytočný dotyk," doplnil strieborný olympijský medailista z Ria de Janeiro 2016 Matej Beňuš.

_Benus26092019

Slovenské trio sa vyhlo boju o postup v opravách, ktoré boli na programe od 12.30 h. Môžu sa v pokoji pripravovať na sobotu, kde okrem medailí budú bojovať o olympijskú miestenku pre Slovensko na OH 2020 do japonského Tokia. Zároveň medzi sebou zvádzajú boj v internej nominácii o to, kto z nich sa predstaví na vrcholnej súťaži pod piatimi kruhmi. Martikán má z nej päť medailí vrátane dvoch zlatých, Beňuš jedno striebro.

Medzi kajakárkami sa skvelou prvou jazdou prezentovala Eliška Mintálová, v prvom kvalifikačnom kole obsadila solídne 8. miesto a bez problémov postúpila do sobotňajšieho semifinále. Za víťaznou Francúzkou Marie-Zeliou Lafontovou zaostala o 5,48 sekundy. "Som spokojná s postupom z prvej jazdy, ale nie s výkonom. Pod každú protivodnú bránu som sa chytala veľmi nízko, keďže boli veľmi nízko a musela som si dávať pozor. Pomohli mi informácie od singlkanoistov, ktorí mi poradili, kde si mám dávať pozor," zhodnotila Eliška Mintálová.

_Mintalova2609201901

Menej sa darilo ďalším dvom Slovenkám. Jana Dukátová ani Elena Kaliská neprenikli medzi elitnú dvadsiatku, preto ich popoludní čakala opravná jazda. Dukátovú v 1. kvalifikačnom kole klasifikovali na 28. mieste, Elena Kaliská minula tri bránky a skončila až na 76. priečke. V oprave skončila Jana Dukátová ôsma a rovnako ako Mintálová sa predstaví v sobotňajšom semifinále, Elena Kaliská bola až sedemnásta a ďalej pokračuje len desať najlepších. Pre mimoriadne skúsenú pretekárku sa tak svetový šampionát už skončil.

Keďže sa do semifinále kajakárok prebojovalo iba sedemnásť krajín a miestenky dostane osemnásť najlepších, už je jasné, že jedna patrí Slovensku.

V šprinte nás potešila kanoistka Katarína Kopúnová, ktorá triumfom v druhej jazde postúpila do dvanásťčlenného sobotňajšieho finále.

WEB PODUJATIA

FACEBOOK PODUJATIA

VÝSLEDKY ŠTVRTOK - SLALOM

KVALIFIKÁCIA

C1 MUŽI - 1. jazda (20 do semifinále): 1. Florence (V. Brit.) 94,48/0, 2. Savšek (Slovin.) 94,97/0, 3. Westley (V. Brit.) 96,44/0, ... 7. Slafkovský 97,89/2, 9. Beňuš 98,00/2, 16. Martikán (všetci SR) 98,66/2, 2. jazda (10): 1. Kőchlin (Švaj.) 95,68/0.

K1 ŽENY - 1. jazda (20): 1. Lafontová (Fr.) 99,83/0, 2. Hornová (Tal.) 102,40/0, 3. Franklinová (V. Brit.) 103,74/4, ... 8. Mintálová 105,31/4, nepostúpili 28. Dukátová 110,78/2, 77. Kaliská (všetky SR) 276,71/168, 2. jazda (10): 1. Kuhnleová (Rak.) 100,23/2, ... 8. Dukátová 105,55/2, nepostúpila 17. Kaliská 110,03/0.

VÝSLEDKY ŠTVRTOK - ŠPRINT

K1 ŽENY – 1. jazda (5 do finále): 1. Rosová (Tal.) 59,22, 2. Satková +1,96, 3. Dimovová +2,30, 2. jazda (10): 1. Paloudová (všetky ČR) 60,36.

K1 MUŽI – 1. jazda (5): 1. Urankar 53,65, 2. Znidarčič (obaja Slovin.) +0,83, 3. Moret (Fr.) +0,96, nepostúpili 30. Kaniščák +6,05, 37. Rajniak +10,08, 38. Sedláček +10,83, 47. Macúš (všetci SR) +22,82, 2. jazda (10): 1. Bouvet (Fr.) 54,65, nepostúpili 24. Kaniščák +5,06, 29. Rajniak +7,80, 31. Macúš +8,92, 32. Sedláček +8,94.

C1 ŽENY – 1, jazda (5): 1. Nemcová (ČR) 65,76, 2. C. Panatová (Tal.) +1,06, 3. Satková (ČR) +1,19, nepostúpili 9. Kopúnová +4,63, 14. Scholczová (obe SR) +13,16, 2. jazda (7): 1. Kopúnová 68,42, nepostúpila 10. Scholczová +10,63.

C1 MUŽI – 1. jazda (5): 1. Lapointe (Fr.) 59,06, 2. Slanina (ČR) +0,46, 3. Weber (Nem.) +0,51, nepostúpili 14. Daník +4,81, 21. S. Šoška +8,78, 26. Medveď (všetci SR) +16,64, 2. jazda (7): 1. Rolenc (ČR) 59,46, nepostúpili 9. Daník +3,67, 10. Medveď +4,23, 17. S. Šoška +7,68.