Striebro z MSJ si v kajaku odnáša Soňa Stanovská

Slovenská reprezentantka Soňa Stanovská získala striebornú medailu v disciplíne K1 juniorky vo vodnom slalome v talianskej Ivrei.

Osemnásťročná Stanovská v priemernom finále podala dobrý výkon a po čistej jazde a čase 93,23 sekundy dlho figurovala na prvom mieste. O titul majsterky sveta ju napokon pripravila slovinská kajakárka Eva Alina Hočevarová výkonom 89,67 s.

"Veľmi sa teším. Urobila som jednu obrovskú chybu, a preto som ku koncu musela riskovať viac, ako som pôvodne chcela, ale záver mi vyšiel. Asi začnem zbierať tie druhé miesta, keďže aj vlani v Bratislave som bola druhá," uviedla Stanovská.

Zo Sloveniek sa do finále neprebojovali Lucia Murzová (16.) a Kristína Ďurecová (19.), ktoré svoju púť pretekmi ukončili už v semifinále.

Vo finále juniorskej súťaže sa prvýkrát v živote predstavil singlkanoista Ľudovít Macúš. Výsledný čas 95,36 sekundy ho zaradil na ôsmu pozíciu. Majstrom sveta v disciplíne C1 sa stal Španiel Miquel Trave suverénne najlepším výkonom 81,98 sekundy. Cez semifinálové sito neprešli slovenskí reprezentanti Juraj Mráz(18.) a Fedor Červenka (28.)

Škoda, že to nebola lepšia jazda a škoda tých dvoch ťukov ale inak som spokojný. Trochu som sa obával kombinácie 17-18, ktorá mi prvú jazdu nevyšla ale nakoniec to bolo v pohode” zhodnotil Ľudo Macúš.

V kategórii C1 do 23 rokov nepostúpil do finále Marko Mirgorodský. Obhajca titulu pritom patril medzi najväčších favoritov. V semifinále však obsadil až 20. miesto a medzi postupovú desiatku sa nezmestil. Mirgorodský, ktorý v piatok vyhral kvalifikáciu, na semifinálovej trati s 20 bránkami dvakrát ťukol na 17-ke a 18-ke a pripísal si štyri trestné sekundy. Do polovice bolo všetko v poriadku a o postup sa pripravil až v závere jazdy. Po vlaňajšom zlate v kategórii do 23 rokov a predtým dvoch medzi juniormi si teraz prerušil víťaznú sériu. Zlato získal Čech Václav Chaloupka.

V semifinále sa nedarilo všetkým trom slovenským kajakárkam do 23 rokov. Najbližšie k postupu do finále mala Michaela Haššová (13.), no nazbierala až 8 trestných sekúnd, čo bola v porovnaní s konkurenciou priveľká záťaž.

Eliška Mintálová (26.) si pripísala na 15. bránke 50 trestných sekúnd a finále ju taktiež obišlo, rovnako ako pomalšie pádlujúcu Simonu Macekovú (16.).

Na trati sa rozhodovalo najmä v kombináciach brán 13 až 18, kde stavitelia pripravili pre mládežníkov niekoľko “pascí” do ktorých sa chytili mnohí neskúsení pretekári. Spodná časť trate tak zmarila nádeje mnohým pretekárom a dokonca aj favoritom.

zdroj: SITA, oro