V piatok 24. januára 2020 vyhlásila Slovenská kanoistika v priestoroch Národného futbalového štadióna výsledky ankety Kanoista roka 2019.
HLAVNÉ KATEGÓRIE
ŠPORTOVEC ROKA DIVOKÁ VODA
Matej Beňuš - 1. miesto v celkovom hodnotení SP, 1. v miesto pretekoch SP v Prahe, člen 9-násobne po sebe zlatej hliadky 3xC1 na MS v La Seu d ́Urgell, rok 2019 ukončil ako svetová štvorka rebríčka ICF
ŠPORTOVEC ROKA HLADKÁ VODA
Peter Gelle – 4. miesto v K1 1000m na majstrovstvách sveta Szegede, 5. miesto v K2 1000m s Adamom Botekom na II. Európskych hrách v Minsku
KATEGÓRIE
KAJAKÁRKA ROKA - DIVOKÁ VODA
Eliška Mintálová - 3. miesto MEU23 Liptovský Mikuláš, 9. miesto celkové hodnotenie SP, 10. miesto ME Pau, 10. miesto MSU23 Krakov, 6. miesto 3xK1Ž MS Seu
KAJAKÁRKA ROKA - HLADKÁ VODA
Ivana Kmeťová - 5. miesto v K1 na 500 m a 6. miesto v K1 na 200m na II. Európskych hrách
KANOISTA ROKA - DIVOKÁ VODA
Matej Beňuš - 1. miesto v celkovom hodnotení SP, 1. miesto v pretekoch SP v Prahe, člen 9-násobne po sebe zlatej hliadky 3xC1 na MS v La Seu d ́Urgell, rok 2019 ukončil ako svetová štvorka rebríčka ICF
KANOISTA ROKA – HLADKÁ VODA
Matej Rusnák - 11. miesto v C1 na 1000 m na majstrovstvách sveta v Szegede
KAJAKÁR ROKA - DIVOKÁ VODA
Jakub Grigar – 1. miesto v K1 mužov do 23 rokov na ME v Liptovskom Mikuláši, čím uzavrel štvorlístok mládežníckych titulov, vybojoval kajakársku miestenku pre Slovensko a zároveň pre seba na OH 2020 v Tokiu
KAJAKÁR ROKA - HLADKÁ VODA
Peter Gelle – 4. miesto v K1 1000m na majstrovstvách sveta Szegede, 5. miesto v K2 1000m s Adamom Botekom na II. Európskych hrách v Minsku
KANOISTKA ROKA – DIVOKÁ VODA
Monika Škáchová – 3. miesto MSU23 Krakov, 6. miesto MEU23 Liprovský Mikuláš, 15. miesto v celkovom hodnotení SP, 4. miesto 3xC1Ž MS La Seu d'Urgell
KANOISTKA ROKA – HLADKÁ VODA
Gabriela Ladičová - 2. miesto majstrovstvá Európy do 23 rokov v Račiciach v C1 na 200 m aj 500m
TALENT ROKA - DIVOKÁ VODA
Zuzana Paňková– 4. miesto K1Ž MSJ Krakov, 2. miesto 3xC1Ž MSJ Krakov, 6. miesto K1Ž MEJ Liptovský Mikuláš, 11. miesto C1Ž MEJ LM, 3. miesto 3xK1Ž MEJ LM, 3. miesto 3xC1Ž MEJ LM
TALENT ROKA – HLADKÁ VODA
Marko Ujvári – 5. miesto v K2 na 1000 m majstrovstvách sveta juniorov Pitešti, 4. miesto v K2 na 1000m na majstrovstvách Európy v Račiciach (s Danielom Rybanským)
TRÉNER ROKA - DIVOKÁ VODA
Peter Škantár – tréner víťaza Svetového pohára a majstra sveta 9-krát po sebe Mateja Beňuša
TRÉNER ROKA - HLADKÁ VODA
Radovan Šimočko – tréner Petra Gelleho, ktorý štvrtým miestom v K1 na 1000 m z MS v Szegede, zabezpečil pre Slovensko olympijskú miestenku, vo VŠC Dukla Banská Bystrica v Trenčíne viedol v sezóne 2019 aj Milana Dörnera a Ľubomíra Beňa
MLÁDEŽNÍCKY TRÉNER ROKA - DIVOKÁ VODA
Peter Murcko – tréner talentovanej „obojživelníčky“ Zuzany Paňkovej
MLÁDEŽNÍCKY TRÉNER ROKA - HLADKÁ VODA
Ľubomír Hagara st. – tréner mládeže v Klube rýchlostnej kanoistiky Nováky, jeho zverencami počas sezóny 2019 Matúš Jedinák, Romana Jakubisová a mnohí ďalší
VÝKON ROKA – DIVOKÁ VODA
Andrej Málek - 1. miesto SP Čunovo, vôbec ako prvý slovenský kajakár zvíťazil v pretekoch Svetového pohára, čím rozšíril zbierku slovenských prvenstiev v SP (dohromady ich má slovenský vodný slalom 109)
VÝKON ROKA – HLADKÁ VODA
K4 Samuel Baláž, Erik Vlček, Csaba Zalka, Adam Botek – MS Szeged, K4 1000m 3. miesto
ROZHODCA ROKA - DIVOKÁ VODA
Ľubor „Sančo“ Petro– dlhoročný rozhodca, dokáže sa v momente správne rozhodnúť, vie zastať akýkoľvek post vrátane časomiery, stále rozhoduje aj napriek zdravotným problémom, oslávi tento rok 55 rokov, člen Bratislavského klubu vodného slalomu a zjazdu
ROZHODCA ROKA - HLADKÁ VODA
Martin Bielik – bývalý kajakár, medzinárodný rozhodca, predseda Kayak canoe clubu Kanianka
ŠPECIÁLNE KATEGÓRIE
CENA ZA DLHOROČNÝ PRÍNOS - DIVOKÁ VODA
Alexander Slafkovský st. – otec kanoistu Alexandra Slafkovského, detský lekár, dlhoročný primátor mesta Liptovský Mikuláš, 25 rokov predseda klubu Kanoe Tatra Klub Liptovský Mikuláš, bývalý funkcionár Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode, dlhoročný riaditeľ medzinárodných pretekov organizovaných v Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka vrátane Medzinárodného tatranského slalomu, najdlhšie organizovaných pretekov vo vodnom slalome. Tento rok sa dožíva životného jubilea 70 rokov
CENA ZA DLHOROČNÝ PRÍNOS - HLADKÁ VODA
Tibor Soós – dlhoročný komárňanský tréner úspešných pretekárov, počnúc Attilom Szabóm až po K4.
Miroslav Haviar – celý život sa intenzívne venuje kanoistike a vodáckemu športu, je viceprezident Európskej kanoistickej federácie, medzinárodný rozhodca, tento rok sa opäť zúčastní na olympijských hrách, dlhé roky pracuje ako funkcionár v rýchlostnej kanoistike a je zároveň predseda klubu Slávia UK Bratislava. V dnešný deň sa dožíva životného jubilea 70 rokov.
SIEŇ SLÁVY – DIVOKÁ VODA
Peter Mráz - tréner dvojnásobnej olympijskej víťazky vo vodnom slalome, majsterky sveta a majsterky Európy v K1 Eleny Kaliskej. Ako profesionálny tréner pôsobí od roku 1977, viedol ešte federálnu reprezentáciu singlistov, za éry ČSFR bol aj hlavný tréner. Na jeho trénerský rukopis, ocenený aj Zlatými kruhmi Slovenského olympijského a športového výboru, si spomínajú viaceré veličiny vodného slalomu. Vďaka Petrovi Mrázovi sa zrodili aj medaily Hajdučíka, Kučeru, Zaťka, Tkáča, Ontka, Kubáňa, Olejníka. Aktuálne sa venuje aj svojej vnučke, juniorskej reprezentantke Ivane Chlebovej
SIEŇ SLÁVY – HLADKÁ VODA
Ladislav Čepčiansky - legendárny kajakár, olympionik, ale aj popredný športový funkcionár a pedagóg. Bývalý docent bratislavskej FTVŠ UK, dlhoročný vedúci jednej z jej katedier, čestný člen SOŠV, bývalý šéf slovenskej i československej kanoistiky, drží funkcionársky unikát: 34 rokov bol predsedom kanoistického oddielu bratislavskej Slávie UK. Zo všetkých úspechov si najviac cení titul veteránskeho majstra sveta, ktorý získal ako 64-ročný pol roka po tom, ako mal operovaný bajpas
FOTO PAVOL UHRIN
Dňa 24.01.2020Preteky
1. a 2. SLP slalom, 8. ročník Memoriálu M. Stanovského
13.04.2024 - 14.04.2024
3. a 4. SLP slalom, 1. a 2. NP slalom do RD, RDJ a RD23, 1. NP kajak cross do RD, Memoriál Petra Nagya
27.04.2024 - 28.04.2024
5. a 6. SLP slalom, 3. a 4. NP slalom do RD, RDJ a RD23, 2. NP kajak cross do RD, 38. Medzinárodné liptovské slalomy
04.05.2024 - 05.05.2024
7. a 8. SLP slalom, MSR dospelých a dorastu zjazd, 2. NP zjazd, 70. ročník Žilinských slalomov
10.05.2024 - 12.05.2024
MSR dospelých a dorastu v šprinte, 3. SLP šprint, 2. NP šprint
18.05.2024 - 18.05.2024
76. ročník Medzinárodného tatranského slalomu, ICF canoe slalom world ranking, Memoriál O. Cibáka
25.05.2024 - 26.05.2024
Cena Janka Dojčana žiakov v slalome, zjazde a šprinte, verejné preteky v slalome, zjazde a šprinte
31.05.2024 - 01.06.2024
Hronský vodácky maratón 2024, O cenu olympionika Mariána Havlíčka (amatérski pretekári)
08.06.2024 - 08.06.2024
1. a 2. SLP žiakov slalom, 1. SLP žiakov šprint, verejné preteky v slalome a šprinte
15.06.2024 - 16.06.2024
3. a 4. SLP žiakov slalom, 1. SLP žiakov zjazd, verejné preteky v slalome a zjazde
22.06.2024 - 23.06.2024
5. a 6. SLP žiakov slalom, 2. SLP žiakov šprint, 54. ročník Žiackej olympiády, verejné preteky v slalome a šprinte
10.08.2024 - 11.08.2024
7. a 8. SLP žiakov slalom, 2. SLP žiakov zjazd, verejné preteky v slalome a zjazde
17.08.2024 - 18.08.2024
MSR žiakov v slalome zjazde a šprinte, 9. a 10. SLP žiakov slalom, 3. SLP žiakov zjazd, 3. SLP žiakov šprint a verejné preteky v slalome, zjazde a šprinte
23.08.2024 - 25.08.2024
Majstrovstvá Bratislavy žiakov v slalome, zjazde a šprinte, verejné preteky v slalome, zjazde a šprinte
13.09.2024 - 14.09.2024
19. ročník Košického pohára v kanoistike, verejné preteky v slalome a šprinte
14.09.2024 - 15.09.2024
Žilinský maratón
28.09.2024 - 28.09.2024
Zvolenský maratón
05.10.2024 - 05.10.2024
Slalom na rozlúčku, verejné preteky v slalome
12.10.2024 - 12.10.2024
Dunajský vodácky maratón (amatérski pretekári)
19.10.2024 - 19.10.2024
Bratislavský vodácky maratón
18.03.2023 - 18.03.2023
29. ročník Žilinských zjazdov ,verejné preteky v zjazde
25.03.2023 - 26.03.2023
1. a 2. SLP zjazd, 1. SLP šprint, 1. a 2. NP zjazd, 1. NP šprint, Memoriál J. Slašťana, verejné preteky v šprinte
01.04.2023 - 02.04.2023
MSR dospelých a dorastu v šprinte, 2. a 3. SLP v šprinte, 2. a 3. NP v šprinte
08.04.2023 - 08.04.2023
1. a 2. SLP slalom, 7. ročník Memoriálu M. Stanovského
14.04.2023 - 15.04.2023
75. ročník Medzinárodného tatranského slalomu, ICF canoe slalom world ranking, Memoriál O. Cibáka
21.04.2023 - 23.04.2023
3. a 4. SLP slalom, 1. a 2. NP slalom do RD, RDJ a RD23, Memoriál Petra Nagya
06.05.2023 - 07.05.2023
5. a 6. SLP slalom, 3. a 4. NP slalom do RD, RDJ a RD23, NP kajak cross do RD
13.05.2023 - 14.05.2023
7. a 8. SLP slalom, MSR dospelých a dorastu zjazd, 3. SLP zjazd, 69. ročník Žilinských slalomov
26.05.2023 - 28.05.2023
Cena Janka Dojčana žiakov v slalome, zjazde a šprinte, verejné preteky v slalome, zjazde a šprinte
02.06.2023 - 03.06.2023
MSR dorastu v slalome, 37. ročník Medzinárodných liptovských slalomov v slalome
10.06.2023 - 11.06.2023
1. a 2. SLP žiakov slalom, 1. SLP žiakov šprint, verejné preteky v slalome a šprinte
17.06.2023 - 18.06.2023
Horehronský vodácky maratón 2023, O cenu olympionika Mariána Havlíčka k 70. výročiu narodenia (amatérski pretekári)
17.06.2023 - 17.06.2023
3. a 4. SLP žiakov slalom, 1. SLP žiakov zjazd, verejné preteky v slalome a zjazde
01.07.2023 - 02.07.2023
25. Young Danubia Cup 2023 v slalome
29.07.2023 - 30.07.2023
Slovak open slalom, ICF canoe slalom world ranking, M-SR v slalome
05.08.2023 - 06.08.2023
5. a 6. SLP žiakov slalom, 2. SLP žiakov šprint, 53. ročník Žiackej olympiády
12.08.2023 - 13.08.2023
7. a 8. SLP žiakov slalom, 2. SLP žiakov zjazd, verejné preteky v slalome a zjazde
26.08.2023 - 27.08.2023
MSR žiakov v slalome zjazde a šprinte, 9. a 10. SLP žiakov slalom, 3. SLP žiakov zjazd, 3. SLP žiakov šprint a verejné preteky v slalome, zjazde a šprinte
01.09.2023 - 03.09.2023
18.ročník Košického pohára v kanoistike, verejné preteky v slalome a šprinte
09.09.2023 - 10.09.2023
Majstrovstvá Bratislavy žiakov v slalome, zjazde a šprinte, verejné preteky v slalome, zjazde a šprinte
22.09.2023 - 23.09.2023
Žilinský maratón
30.09.2023 - 30.09.2023
Slalom na rozlúčku, verejné preteky v slalome
14.10.2023 - 14.10.2023
Dunajský vodácky maratón
21.10.2023 - 21.10.2023
Dunajský vodácky maratón - jar (Amatérski pretekári)
16.03.2024 - 16.03.2024
30.ročník Žilinských zjazdov
23.03.2024 - 24.03.2024
1. a 2. SLP zjazd a šprint, 1. NP zjazd a šprint, Memoriál J. Slašťana
06.04.2024 - 07.04.2024
1. a 2. SLP slalom, 8. ročník Memoriálu M. Stanovského
13.04.2024 - 14.04.2024