Som realista, radšej sa nechám milo prekvapiť 

Umelý kanál v Čunove si ako jeden z prvých na tréningu vyskúšal kanoista Matej Beňuš a s pocitmi sa pochválil denníku Šport

Slovenskí vodní slalomári sa dočkali a od stredy už môžu opäť trénovať aj na divokej vode. Po zmiernení protiepidemiologických opatrení opäť otvorili kanály v bratislavskom Čunove aj Liptovskom Mikuláši. Jeden z prvých slalomárov, ktorý si s radosťou vyskúšal, ako chutia zábery na čunovskej vode, bol strieborný kanoista z OH 2016 v Riu de Janeiro Matej Beňuš. O tom, či bude môcť na budúci rok v Tokiu obhajovať druhé miesto, ešte nie je rozhodnuté. V nominačnom súboji s Alexandrom Slafkovským a Michalom Martikán je zatiaľ druhý, v Japonsku sa predstaví len najlepší z tohto nášho skvelého tria.

Matej, aké sú vaše prvé dojmy z úvodného tréningu na divokej vode po dlhom čase?

„Bolo to fajn, tešil som sa naň. V podstate to bol taký pocit, ako keď prídeme do Austrálie po dlhej zimnej prestávke a musíme sa znovu rozjazďovať. Som rád, konečne sme na tréningu, je super počasie. Veľmi sa teším, že už divoká voda tečie.“

Nezabudli ste pádlovať?

„To sa nezabúda tak rýchlo, som spokojný s tým, ako mi to išlo.“

Zo sústredenia v austrálskom Penrithe ste prišli poriadne nabudený. Nabrali ste tam určité kilometre na tréningoch ma divokej vode a zrazu prišla stopka...

„Nič sa nedalo robiť. Ja som si ten čas kompenzoval aspoň na terase pri crosfite a cvičení. Myslím si, že mám celkom dobré základy na to, aby som mohol bez problémov pokračovať v pádlovaní.“

Post_Covid_trening_kanoistika_22-04_4691

Teraz budete chodiť na divokú vodu každý deň?

„To sa ešte len dozviem, ako to bude presne fungovať. Chceli sme, aby to bolo po skupinkách, zo začiatku iba seniorskí reprezentanti. Aby sme boli možno traja, maximálne štyria na vode. Budeme mať trať rozdelenú na sekcie a každý bude v jednej sám. Tak to bude fungovať.“

Je to tak pre to, aby ste dodržiavali prísne bezpečnostné opatrenia, aby ste neboli v kolektíve a nestretávali sa?

„Áno. Myslím si, že vodný slalom je na toto ideálny šport. V Čunove sú aj vysoké brehy, kanál má okolo tristo metrov a keď som s trénerom, sme od seba dosť ďaleko. Takže je to dobré aj z bezpečnostného hľadiska.“

Myslíte si, že vonkajšie trénovanie mohlo byť spustené už skôr? Že aspoň vy slalomári ste už dlhšie mohli byť na vode?

„Možno to tak mohlo byť, ale krízový štáb rozhodol dobre, že sa to spustilo až teraz. V prvom rade ide o zdravie a bezpečnosť a kompetentní určite majú na to svoje dôvody, ako postupne uvoľňovať opatrenia. Mne to neprekáža, dali sme si trochu pauzu, zažili sme iný svet, nie iba stále cestovať, ale byť aj doma. Spoznával som napríklad aj Malé Karpaty na bicykli.“

Čo ste ešte robili, keď ste nemohli trénovať na vode?

„Každý deň som cvičil. Väčšinou doobeda alebo pred obedom, poobede som behával v lese a potom jazdil na bicykli. Občas som si zašiel zapádlovať aj na Dunaj.“

Post_Covid_trening_kanoistika_22-04_4848

To vám určite pomohlo, že ste aspoň cítili, aké je to byť na vode, nie?

„Je to predsa len iné. Na divokej vode sa používajú iné svaly, ako napríklad pri iných športoch. Fyzický základ mám však dobrý, a tak pri návrate nebudem začínať od nuly, ako na jar.“

Ako to vy vnímate. Budú podľa vás v tejto sezóne ešte nejaké preteky, je na čo trénovať?

„Ja som v tomto opatrný, som skôr realista. Augustu veľmi neverím, uvidíme, či sa niečo podarí v septembri, októbri a či vôbec v tomto roku. Viem, ako sú na tom v iných krajinách. Je veľmi komplikované zorganizovať Svetový pohár bez toho, aby nemohli pricestovať Austrálčania, Američania, Taliani, neviem, ako sú na tom Španieli. Ružovo to nevidím a radšej budem prípadne sám milo prekvapený.“

Bol by veľký hendikep, keby ste v tomto roku vôbec nesúťažili?

„Hendikep by to v podstate nebol, lebo by nikto nesúťažil. Všetci by sme mali rovnaké podmienky.“

Vaša sestra, tiež bývalá vodná slalomárka, žije v USA. Ako to vyzerá tam?

„Písala nám, že do šiesteho júna majú zákaz vychádzania. Sú priamo vo Washingtone DC a doma je aj s tromi malými deťmi.“

Ako ste znášali rodinnú karanténu vy?

„Manželka sa tešila a deti ešte viac, že konečne neodchádzam z domu. Prežili sme to celkom fajn, ale už je dobre, že sme vonku.“

Teraz je to už iný život, ako byť stále s deťmi, stále doma, občas ísť iba na tréning. Športovci nepoznajú byť tak dlho na jednom mieste na Slovensku. Aké to bolo?

„Taká príjemná zmena. Necestujem stále napríklad do Londýna, tam či tam... Bol som doma, oddýchnutý a urobili sme aj veci, ktoré sme roky odkladali.“

Aká je teraz vaša komunikácia s trénerom Petrom Škantárom?

„Prakticky sa nestretávame. Občas si telefonujeme alebo mi pošle základné cviky, ktoré mám cvičiť. V podstate trénujem individuálne. Na prvý tréning tiež nemohol prísť, lebo pendleri to majú náročnejšie. Peter žije v maďarskej Rajke, navyše musel strážiť aj deti, ale v priebehu týždňa už bude chodiť na tréningy.“

Ako to vyzerá s domácou nomináciou na budúcoročné olympijské hry? Vy ste ešte stále v hre o Tokio, ale posledné nominačné preteky na majstrovstvách Európy v londýnskom Lee Valley sa v máji neuskutočnia. Máte nejaké bližšie informácie, či sa bude v nominačných súbojoch pokračovať alebo sa začnú znova od nuly?

„Podľa mňa je skoro sa vyjadrovať k tomuto. Možno sa spravia nové kritériá, nevieme, či budú jedny preteky alebo štvoro, možno nebudú žiadne... Definitíva bude známa až vtedy, keď budú jasné od ICF termíny pretekov. Nominačné kritériá nás v tejto chvíli nenaháňajú.“

Podľa vás by ste mali o olympijské Tokio začať bojovať od nuly, alebo pokračovať v tom, čo máte rozbehnuté?

„Ja by som pokračoval. Kritériá už raz schválili a mali by sa tak aj dokončiť.“

Post_Covid_trening_kanoistika_22-04_4732

CHÝBA MU INDIVIDUÁLNE ZLATO

Matej Beňuš už viac ako desať rokov patrí do absolútnej svetovej špičky kanoistov. Strieborný z OH 2016 v Riu de Janeiro má doma desať medailí z MS (9 – 0 – 1) a takisto desať aj z ME (7 – 1 – 2). V jeho zbierke však stále chýba individuálne zlato, keď z MS má v C1 iba jeden bronz zo šampionátu v roku 2011 v Čunove a na ME bol v C1 raz druhý a dvakrát tretí. Kedy sa dočká Beňuš najcennejšej individuálnej medaily na vrcholnom podujatí?

SEDEMNÁSŤKRÁT V PRVEJ TROJKE

To, že Matej Beňuš je skvelý kanoista, dokazujú najmä jeho výsledky vo Svetovom pohári, v ktorom sa už tri razy tešil z celkového triumfu (v rokoch 2010, 2015 a 2019) a okrem toho bol dva razy druhý aj tretí. V pretekoch tejto prestížnej súťaže sa dostal na stupne víťazov 17-krát (5 – 8 – 4).

JÁN JEŽÍK, denník Šport
FOTO PAVOL UHRIN

Dňa 24.04.2020

Preteky

30.ročník Žilinských zjazdov

23.03.2024 - 24.03.2024

Žilinský maratón

28.09.2024 - 28.09.2024

Zvolenský maratón

05.10.2024 - 05.10.2024

Bratislavský vodácky maratón

18.03.2023 - 18.03.2023

25. Young Danubia Cup 2023 v slalome

29.07.2023 - 30.07.2023

Žilinský maratón

30.09.2023 - 30.09.2023

Dunajský vodácky maratón

21.10.2023 - 21.10.2023

30.ročník Žilinských zjazdov

23.03.2024 - 24.03.2024