Prvý Martikán, poslední Hochschornerovci

V sobotu 14. novembra o 14.00 hodine sa s čunovským vodnoslalomárskym areálom pred rekonštrukciou, za prísnych protipandemických opatrení, lúčilo 14 olympijských medailí.

„Bola pre nás veľká česť, spustiť sa týmto kanálom dolu ako poslední. Veľmi si vážime, že sa na nás nezabúda. A zároveň sme nesmierne radi, že sme sa nepotopili... Predsa len, kilečká išli hore. Ale našťastie, loď nás udržala a my sme to zvládli bez eskimáka,“ zhodli sa s úsmevom trojnásobní olympijskí víťazi, dvojičky Pavol a Peter Hochschornerovci, ktorí vybojovali počas svojej športovej kariéry pre Slovensko dovedna štyri cenné kovy spod piatich kruhov (3-0-1).

Rozlucka_s_Cunovom_2020_14-11_0014_9473

V sobotu boli v čunovskom areáli Divoká voda za prísnych protipandemických opatrení poslední, ktorí na ňom pádlovali dolu perejami. Ako prvý okúsil ich dravosť pred takmer 25 rokmi vtedy čerstvý olympijský víťaz z Atlanty Michal Martikán. V sobotu šiel dole kanálom opäť ako prvý. „Vôbec mi neprekáža, že tentoraz som to neuzatváral ja ale Hochšíci. Práveže bolo veľmi príjemné vidieť ich po dlhom čase opäť na slalomke. Pre mňa znamená Čunovo obrovské množstvo spomienok na nespočetne veľa pretekov so skvelou atmosférou, porovnateľnou s olympijskou. Bola to špičková trať, respektíve, dve paralelné, ktoré sa dali rôzne kombinovať. Verím, že rekonštrukciou sa nič nekončí, ale vďaka prekážkam, ktoré sa budú dať posúvať, sa opäť naši mladí pretekári vypracujú do svetovej extratriedy,“ poznamenal päťnásobný olympijský medailista (2-2-1) z Liptovského Mikuláša.

Rozlucka_s_Cunovom_2020_14-11_0044_9644

S istou dávkou nostalgie si v sobotu sadol do lode bronzový medailista zo Sydney 2000 Juraj Minčík. „Bol som plný očakávania a stalo sa presne to, čo som si myslel – hlava vie, ale telo už vôbec nie. Ale bolo to veľmi príjemné, endorfíny pracovali. Od telefonátu, že sa na vode stretneme všetci vodnoslalomárski olympijskí medailisti, som sa nesmierne tešil, vôbec som nevnímal, či na to mám alebo nie. Nechcel som to zhoršiť, tak som to nejako uplácal dole. Som nesmierne vďačný za čas, ktorý som tu mohol stráviť s partiou skvelých ľudí, s ktorými som sa dlhé roky vídal dennodenne.“

Rozlucka_s_Cunovom_2020_14-11_0031_9553

Spomienky na Čunovo sa dajú pre súčasného riaditeľa Športového centra polície zhrnúť do jedného slova – rešpekt. „S nim som do Čunova prišiel zo Spišskej Starej Vsi, tie pereje boli ohromujúce. Nič, čo sa dalo porovnať s Liptovským Mikulášom, kde som trénoval. Rešpekt som mal veru aj dnes a predpokladám, že ho budem mať aj keď si sadnem do lode po rekonštrukcii. Pevne verím, že čoskoro už aj po boku môjho syna,“ povedal Minčík.

Na hrôzu, ktorú prežívali pri prvej jazde dolu legendárnou Niagarou, spomínali aj jeho niekdajší zverenci Ladislav a Peter Škantárovci, olympijskí víťazi z Ria de Janeiro 2016. „Veľmi veľmi som sa bál, to je spomienka na celý život. Samozrejme, mám v hlave aj tie príjemné, naša úplne prvá veľká medaila – striebro z juniorských majstrovstiev sveta - za zrodila práve tu,“ zalovil v pamäti Aťo.

Rozlucka_s_Cunovom_2020_14-11_0066_9763

Jeho bratanec Peter pridáva triumf na európskom šampionáte 2010. „Podarilo sa nám zvíťaziť za takých neštandardných podmienok. Tesne predtým som bol zranený, mal som natrhnutý medzirebrový sval a aj napriek všetkému sme boli najrýchlejší, čo bol skvelý zážitok.“

Na čunovské úspechy by radi nadviazali aj na budúcoročnom svetovom šampionáte, tentoraz však v disciplíne zjazd. „Sú pred nami veľmi špičkové vrcholné preteky na zrekonštruovanom kanáli, teším z pozície trénera aj športovca,“ povedal kouč Mateja Benuša Peter Škantár.

FOTOGALÉRIA Z ROZLÚČKY SO "STARÝM" ČUNOVOM

Práve pre strieborného medailistu z Ria de Janeiro je čunovský areál srdcovka. „Je to moja domáca voda, krásny areál na ktorom som dvadsať rokov pri športe vyrastal. Bude mi za ním trochu smutno, no na druhej strane, niektoré pasáže rád oželiem, lebo som sa na nich vedel vytrápiť,“ žmurkol Beňuš.

Rozlucka_s_Cunovom_2020_14-11_0041_9623

Na výsledok plánovanej rozsiahlej rekonštrukcie sa teší aj dvojnásobná olympijská šampiónka Elena Kaliská. „Bez areálov v bratislavskom Čunove a Liptovskom Mikuláši by nebola ani jedna z tých štrnástich slovenských vodnoslalomárskych olympijských medailí. A pevne verím, že aj nová trať nám prinesie ďalšie cenné kovy. Ideálne aby si ich na brehu mohli vychutnať aj tisícky verných fanúšikov,“ uzavrela Kaliská.

Rozlucka_s_Cunovom_2020_14-11_0029_9541

Trať čislo jeden v areáli Divoká voda v bratislavskom Čunove čaká počas zimných mesiacov komplexná rekonštrukcia, pričom už v septembri (20. - 26. 9. 2021) usporiada Slovenská kanoistika ICF majstrovstvá sveta v kanoistike - slalome a zjazde - na divokej vode.

Rozlucka_s_Cunovom_2020_14-11_0056_9706

Rozlucka_s_Cunovom_2020_14-11_0057_9713

SLOVENSKÉ OLYMPIJSKÉ VODNOSLALOMÁRSKE MEDAILY 

  • Pavol a Peter Hochschornerovci (3-0-1)
  • Michal Martikán (2-2-1)
  • Elena Kaliská (2-0-0)
  • Ladislav a Peter Škantárovci (1-0-0)
  • Matej Beňuš (0-1-0)
  • Juraj Minčík (0-0-1)

Rozlucka_s_Cunovom_2020_14-11_0021_9508

(luc), FOTO PAVOL UHRIN