Po deviatich rokoch si zvyká na kanoe

Kajakárka JANA DUKÁTOVÁ sa už tri týždne naplno pripravuje v austrálskom Penrithe

Slovenské kanoistky na septembrových majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v španielskom La Seu d'Urgell sklamali. Ani jedna z tria Monika Škáchová, Soňa Stanovská a Emanuela Luknárová nevybojovala v tejto kategórii miestenku pre našu krajinu na tohtoročné OH v Tokiu, a tak vedenie sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky pristúpilo k radikálnemu rozhodnutiu.

Všetky doteraz získané nominačné body tohto tria v súboji o olympiádu anulovalo, a tak sa boj začína odznova. Šancu má však nielen spomínaná trojica, ale aj ďalšie naše kanoistky. Vypísaných je štvoro nominačných pretekov – 4. i 5. apríla v nemeckom Markkleebergu a 10. i 11. apríla v Čunove. Do konečného poradia v nominácii na majstrovstvá Európy v londýnskom Lee Valley, ktoré sa uskutočnia 15. – 17. mája, sa bude rátať trojo najlepších výsledkov, čiže najslabší sa škrtá. Do Anglicka odletia prvé tri kanoistky v konečnom poradí a práve na nich bude neľahké bremeno vybojovať pre Slovensko olympijskú miestenku do Tokia aj v kategórii C1 žien. Ak to dokážu, tak potom najlepšia z nich v Lee Valeey automaticky získa miestenku na OH a druhá najlepšia bude jej náhradníčka.

Zdá sa vám to zložité? Vôbec nie. Vedenie sekcie divokých vôd len pohotovo zareagovala na fakt, že v minulej sezóne sa ani jedna z našich kanoistiek neprebojovala na vrcholných podujatiach do finále, čo bol alarmujúci fakt. Takto sa otvorila rovnocenná šanca opäť pre všetky naše kanoistky.

A ako sa zdá podľa zákulisných informácii, nielen pre ne, ale aj pre jednu, s ktorou už v tejto kategórii asi nikto nepočítal. O koho ide?

O Janu Dukátovú, v posledných rokoch našu najlepšiu kajakárku, ktorá sa v roku 2010 v slovinskom Tacene stala historicky prvou svetovou šampiónkou v tejto kategórii. Následne však absolvovala operáciu ramena a zdalo sa, že tým sa jej kanoistická kariéra skončila. To však bola pravda len do týchto dní...

„Máme sa fajn. V Panrithe sme už od desiateho januára a najnovšie čakáme na volebné lístky, ktoré nám stále nejako neprišli,“ informoval nás na úvod z ďalekej Austrálie Dukátovej tréner i partner v jednej osobe Róbert Orokocký. „Situácia s požiarmi je tu už stabilizovaná, ale dvakrát sme museli zrušiť tréning pre obrovský smrad a znečistený vzduch, ktorý sem dovialo z Modrých hôr. Bolo to tak intenzívne, ako keby ste stáli v dyme pri táboráku. Vtedy sme radšej ani nevychádzali von. Ak je smrad alebo zlá viditeľnosť, tak si na internete pozrieme, aké sú hodnoty kvality ovzdušia a podľa toho sa zariadime. Ako som však už povedal, teraz je to stabilizované.“

jana_dukatova_icf_wc2_canoeslalom_21-06_2604

Nás však zaujímal najmä fakt, že či jeho zverenkyňa a zároveň partnerka i mama ich dcérky Lívie má so sebou v Penrithe naozaj aj kanoe. „Áno, je to pravda. Bolo to rozhodnutie na poslednú chvíľu pred odchodom a veľká vďaka patrí firme Vajda, že Janke stihli cez sviatky urobiť do odletu loď, inak by tento nápad veľmi rýchlo zanikol.“

Dukátová bola v C1 výborná, ale predsa len, naposledy v ňom sedela v roku 2010 a odvety už pretieklo veľa vody dolu Dunajom. Berie myšlienku pokúsiť sa zabojovať o miestenku do olympijského Tokia aj v tejto kategórii naozaj vážne? „Za sebou má zatiaľ len desať tréningov na divokej vode. Smejeme sa z toho, že za posledných deväť rokov ich absolvovala na kanoe len toľko. Či pôjde alebo nepôjde kvalifikáciu, zhodnotíme po pobyte v Austrálii. Predsa len, už je vo veku, keď sa nepôjde na preteky kanoistiek len tak ,motať'. Ak má štartovať aj v C1, bude mať aj najvyššie ambície. To si však zatiaľ nechávame otvorené. Momentálne je to pre ňu výborná kompenzácia a hlavne ju to baví. V podstate bola veľmi nešťastná, keď po operácii ramena musela v roku 2010 s kanoe prestať. Vždy chcela v tejto kategórii jazdiť, vždy ju to extrémne bavilo. V súčasnosti je to pre ňu vítaná zmena. Dokonca iná poloha posedu pri pádlovaní v kanoe jej pomáha eliminovať bolesti chrbta, ktoré má z kajaku, takže je to spojenie príjemného s užitočným,“ vysvetľuje Róbert Orokocký.

Znamená to, že sa už Dukátová vzdala možnosti úspešne zabojovať ešte o účasť v Tokiu aj medzi kajakárkami? „Tréningy na kanoe robí nad rámec tréningov v kajaku, takže v žiadnom prípade ho neopúšťa. Jej pocity pri jazdení sú dokonca oveľa lepšie ako minulý rok, keď sa po pôrode trápila. Ako tréner to môžem potvrdiť. Má podstatne viac sily a jej jazda je rýchlejšia. Jankina najväčšia motivácia je potvrdiť si, že na kajaku nezabudla jazdiť.“

jana_dukatova_canoe_sp2_cunovo_trening_19-06_0438

Vlani to tak nevyzeralo a Dukátová si musela zvykať na umiestnenia okolo dvadsiateho miesta, na ktoré nebola zvyknutá dlhé roky. „Odkedy sa ako devätnásťročná prebojovala prvý raz do reprezentácie, bola celú kariéru vo svete v top desať. Pred pôrodom odchádzala zo slalomárskeho sveta ako vicemajsterka sveta a ôsmykrát za sebou skončila v prvej trojke konečného poradia Svetového pohára. Na takmer každých významnejších pretekoch bola za pätnásť rokov vo finále a vo väčšine bojovala o medailu,“ pripomína Dukátovej tréner známe fakty a ďalej pokračuje: „Minulá sezóna však bola pre ňu absolútne frustrujúca. V celej kariére nepoznala ten pocit neistoty, či sa vôbec dostane do semifinále. Výsledky okolo dvadsiateho miesta boli pre náš tím úplne nová poloha, na ktorú sme nikdy neboli psychicky pripravení. Zrazu sme nebojovali o medailu, ale ledva prechádzali do semifinále. Nevedeli sme s tým nič urobiť. Jej súboj o olympiádu v Tokiu medzi kajakárkami nie je dobre rozbehnutý. V internej nominácii prehráva s Eliškou Mintálovou, ktorá ju však nezdoláva takými dobrými výsledkami, ako mala ona pred pôrodom. To ešte viac umocnilo jej extrémne frustrujúci návrat po pôrode. Myslím si, že dokonca zvažovala aj okamžité ukončenie kariéry.“

Tieto Dukátovej pochmúrne myšlienky sú však – zdá sa definitívne – zažehnané a znovu sa snaží čo najlepšie pripraviť na náročnú olympijskú sezónu. A možno dokonca nielen v kajaku, ale aj v kanoe. „Nakoniec jej veľká vôľa dokázať si, že ešte nezabudla na kajaku jazdiť, zvíťazila a ženie ju v tréningu vpred. Má obrovskú chuť vrátiť sa na pôvodné umiestnenia a opäť pocítiť správny adrenalín pri súbojoch o medailu. Až potom pôjde do kajakárskeho dôchodku. A kanoe? To je v tomto pláne zatiaľ len taký milý doplnok,“ dodal Róbert Orokocký.

JÁN JEŽÍK, denník Šport, 31. 1. 2020
FOTO RÓBERT OROKOCKÝ, PAVOL UHRIN 

Dňa 31.01.2020

Preteky

30.ročník Žilinských zjazdov

23.03.2024 - 24.03.2024

Žilinský maratón

28.09.2024 - 28.09.2024

Zvolenský maratón

05.10.2024 - 05.10.2024

Bratislavský vodácky maratón

18.03.2023 - 18.03.2023

25. Young Danubia Cup 2023 v slalome

29.07.2023 - 30.07.2023

Žilinský maratón

30.09.2023 - 30.09.2023

Dunajský vodácky maratón

21.10.2023 - 21.10.2023

30.ročník Žilinských zjazdov

23.03.2024 - 24.03.2024