O rok nepretrhnúť medailovú niť

Slovenský vodný slalom posunutie tokijskej olympiády privítal

Vodný slalom je najúspešnejší olympijský šport na Slovensku. Od vzniku samostatnej republiky sa ani raz naši slalomári nevracali z olympijských hier bez medaily a túto niť cenných kovov chceli natiahnuť aj v tomto roku na prelome júna a augusta v japonskom Tokiu. Príležitosť na to však teraz nedostanú, pandémia koronavírusu prinútila MOV presunúť tokijskú olympiádu o rok.

 „Za súčasných okolností je to jediné uspokojivé riešenie a skvelá správa pre šport ako taký,“ začal hodnotenie tohto rozhodnutia MOV Richard Galovič, prezident sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky. „Už za čias starovekých olympiád sa nebojovalo, všade zavládol mier a iba športovci súperili medzi sebou o čo najlepšie umiestnenie. Teraz je pred nami znovu reálny nepriateľ, ktorý však nebojuje zbraňami, ale útočí na človeka neviditeľným koronavírusom, ktorý je veľmi nebezpečný a dokonca po jeho ,zásahu' už zomreli tisícky ľudí. Zdravie musí byť vždy na prvom mieste, takže za tejto situácie je ročný odklad tokijskej olympiády úplne logický krok.“

Šéf slovenského vodného slalomu si uvedomuje, že nič sa nedeje náhodou: „Žiaľ, ľudia si už prestali vážiť základné životné hodnoty, a tak prišlo vážne upozornenie, ako žiť ďalej. Tokijská olympiáda sa posunula o rok a možno práve tento sviatok športu bude ideálna príležitosť ukázať, že si všetci na celom svete začínajú opäť vážiť svoj život. Aj pre samotných športovcov je to preto skvelá správa. Dostali jeden rok na to, aby sa čo najlepšie pripravili na najväčší športový sviatok.“

Kanoista_roka_2019_24-01_2009

Slovenský vodný slalom vypádloval na olympijských hrách už štrnásť medailových umiestnení. „Tým, že sa olympiáda posunula o rok, sa nič nemení na tom, že v Tokiu chceme natiahnuť niť cenných kovov. Naši športovci majú teraz rok na to, aby sa v Tokiu predviedli v takej forme, na akú sme boli na nich na najväčšom športovom sviatku zvyknutí,“ pokračoval Richard Galovič, ktorý nevie odpovedať na otázku, ako budú vyzerať nominačné kritériá: „V tejto chvíli je o nich ešte predčasné hovoriť, aj keď je jasné, že rok je veľmi dlhý čas, takže určite je v hre aj možnosť, že sa začne znovu od nuly. Nás však zaujíma ešte jeden veľmi dôležitý fakt. Na budúci rok v septembri máme v Čunove  organizovať majstrovstvá sveta, takže netrpezlivo budeme čakať na kalendár ICF, ako mieni naplánovať dve takéto vrcholné podujatia v jednom roku. Náš organizačný štáb svetového šampionátu už funguje, je v plnom nasadení a verím, že v už schválenom termíne sa MS aj uskutočnia.“

Správu o posune olympijských hier o rok pozitívne prijal aj športový riaditeľ sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistky Lukáš Giertl: „Je to dobrá správa a pravdupovediac, je to len logické vyústenie toho, čo sa momentálne deje v súvislosti s koronavírusom. Okrem športovcov, trénerov, funkcionárov a rozhodcov sa do Tokia chystalo prísť pätnásť miliónov návštevníkov. Neviem si predstaviť, že by sa takéto množstvo ľudí o štyri mesiace presunulo do Japonska.

giertl

Čo táto správa znamená pre slovenský vodný slalom, nevie v tejto chvíli ani jeho športový riaditeľ: „Je to ešte veľmi čerstvá informácia, aby sme k nej zaujali konkrétne stanovisko. V prvom rade si musíme počkať na kroky ICF a na základe jej rozhodnutí si potom spoločne sadneme a povieme si, ako ďalej.“ Na Slovensku sa má napríklad v tomto roku konať tretie kolo Svetového pohára, ktorého dejisko je Liptovský Mikuláš. „Všetko záleží na tom, ako sa vyvinie situácia s koronavirusom. Budeme rešpektovať rozhodnutia ICF a podľa nich sa zariadime. Teraz je pre nás všetkých prvoradé zdravie a aby sa život nielen u nás, ale aj na celom svete dostal znovu do normálnych koľají,“ dodal Lukáš Giertl.

Jeho slová nám potvrdil aj tréner kajakárky Jany Dukátovej a člen trénerskej rady sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky Róbert Orokocký: „Keď prezident MOV Thomas Bach oznámil tretieho marca, že termín olympiády sa nebude meniť, zaskočilo nás to. Prišiel však nátlak samotných športovcov i krajín a na svetlo sveta sa dostala správa, ktorá je za daných okolností jediné správne riešenie. Neviem si predstaviť, ako by sa mohli teraz športovci pripravovať na najväčší športový sviatok. Veď napríklad ani len dopingová kontrola teraz prakticky neexistuje. Športovci dostali rok navyše na prípravu a my teraz budeme čakať na rozhodnutie ICF, či sa bude o olympijské miestenky bojovať nanovo, alebo to zostane po starom. Na jeho základe naša trénerská rada zaujme stanovisko ohľadne nominačných kritérií do Tokia. Rok je veľmi dlhý čas, takže musíme zvážiť všetky možnosti, aby sme sa o pätnásť mesiacov na tokijskej olympiáde predstavili v čo najsilnejšom zložení.“

GRIGAR: NEČAKAL SOM TO TAK SKORO

Kajakár Jakub Grigar je zatiaľ jediný z našich slalomárov, ktorý mal účasť v Tokiu už istú. „Posun olympiády o rok je pre mňa šokujúca správa. Ani nie tak pre samotný fakt, ale že prišla tak skoro. Hovorilo sa totiž o štyroch týždňoch a zrazu je to tu. Asi svoje zohralo, že veľa krajín už teraz avizovalo, že ak sa olympiáda nezruší alebo aspoň neposunie, tak do Japonska nepošle svojich športovcov. Ja by som bol rád, keby mi zostala olympijská miestenka a mohol by som sa tak rok v pokoji pripravovať. Ak sa však zmenia nominačné kritéria a začneme o Tokio bojovať od nuly, nezostane mi nič iné, len sa s tým zmieriť,“ povedal nám piaty kajakár z OH 2026 v Riu de Janeiro.

jakub_grigar_icf_wc2_canoeslalom_21-06_3179

JÁN JEŽÍK, denník Šport
FOTO PAVOL UHRIN, FACEBOOK.COM 

Dňa 26.03.2020

Preteky

Žilinský maratón

28.09.2024 - 28.09.2024

Zvolenský maratón

05.10.2024 - 05.10.2024

Bratislavský vodácky maratón

18.03.2023 - 18.03.2023

25. Young Danubia Cup 2023 v slalome

29.07.2023 - 30.07.2023

Žilinský maratón

30.09.2023 - 30.09.2023

Dunajský vodácky maratón

21.10.2023 - 21.10.2023

30.ročník Žilinských zjazdov

23.03.2024 - 24.03.2024