Grigar do Tokia, zo Sea s desiatym miestom

MAJSTROVSTVÁ SVETA VO VODNOM SLALOME A ZJAZDE * LA SEU D'URGELL (ESP) * 25. - 29. SEPTEMBER 2019

Slovenský reprezentant Jakub Grigar účasťou v nedeľňajšom finále súťaže kajakárov na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v v španielskom Seu d'Urgell zabezpečil miestenku do olympijského Tokia 2020. Keďže ho už v kvalifikácii nemôže matematicky dobehnúť ani Martin Halčin, ani Andrej Málek, piaty muž z OH Rio de Janeiro 2016 pocestuje budúci rok na na súťaže pod piatimi kruhmi druhý raz. Vo finále svetového šampionátu obsadil desiatku priečku.

"Vo finále je to už naozaj ťažké. Ja som začal zle, prvé štyri brány boli mimo lajnu a potom sa už ťažko dostáva naspäť. Tam som nechal veľa času, potom som už riskoval aj na ťažkých protivodných bránach, to ma stálo veľa síl. Potom prišla tá veľká chyba v spodnej časti. Nebolo to skvelé a som sklamaný z tej veľkej chyby, ale myslím si, že moja jazda mala aj svetlé momenty. Teraz mám z toho také zmiešané pocity," povedal Grigar.

Grigar01

Olympijská istota ho pochopiteľne teší. "Som rád, že som si zaistil olympiádu. Môžem sa v pokoji pripravovať na budúcu sezónu a nemusím všetko úsilie venovať nominácii. Môžem sa sústrediť na zlepšovanie mojich slabších stránok."

V kanoe žien si zlato vypádlovala mladá Nemka Andrea Herzogová, ktorá v nedeľu predviedla dve skvelé jazdy. V porovnaní so semifinále sa vo finále vyvarovala dotykom s bránkami a nestačila na ňu ani Austrálčanka Jessica Foxová, tá s jedným "ťukom" získala striebro. Bronz putuje do Rakúska zásluhou Nadine Weratschnigovej. Slovenské trio Emanuela Luknárová, Soňa Stanovská a Monika Škáchová skončilo svoju púť svetovým šampionátom už v piatkovej kvalifikácii.

Na svetovom šampionáte v Seu d'Urgell získalo Slovensko tri miestenky na budúcoročné OH v japonskom Tokiu. Už vo štvrtkovej kvalifikácii sa o ne postarali v kajaku žien Eliška Mintálová s Janou Dukátovou, ktoré sa na májových ME v anglickom Londýne pobijú v internej kvalifikácii o to, ktorá z nich sa predstaví pod piatimi kruhmi. Bližšie k tomu má zatiaľ Mintálová. V sobotu v kanoe mužov postúpil do finále Alexander Slafkovský a tiež získal pre Slovensko právo štartu na OH 2020. V kategórii C1M sú v hre o olympijskú účasť aj Matej Beňuš a Michal Martikán. Bez olympijskej istoty je Slovensko v kanoe žien, kde Emanuela Luknárová, Soňa Stanovská ani Monika Škáchová nepostúpili z piatkovej kvalifikácie. Posledná šanca získať miestenku pre Slovensko bude na ME 2020 v Londýne, v hre bude jediné miesto.

Rovnako ako pred rokom na majstrovstvách sveta v brazílskom Riu de Janeiro aj na svetovom šampionáte v španielskom Seu d'Urgell získalo Slovensko iba jednu medailu - v stredajších súťažiach hliadok obhájili zlato slovenskí kanoisti Slafkovský, Martikán a Beňuš, ktorí tejto disciplíne kraľujú bez prerušenia už od roku 2009. V individuálnych súťažiach bol najvyššie Alexander Slafkovský v kanoe mužov na štvrtom mieste a Jakub Grigar v kajaku mužov na 10. priečke.

V sobotu večer sa dvakrát vo finále predstavila aj slovenská zjazdárka Katarína Kopúnová. V kategórii C2 spoločne s Viktóriou Scholczovou skončili na siedmom mieste, v C1 bola deviata. Titul si vybojovala Češka Martina Satková